Reboza a zavinovací šátky

Půjčovna tradičních šátků k péči v těhotenství, při porodu i v poporodním období

Reboza a zavinovací/podvazovací šátky mají dlouhou tradici nejen v zemích střední Ameriky, ale i v zemích slovanských – naši předci dobře znali a využívali nejrůznější pruhy lněného nebo bavlněno-lněného plátna (možná vám bude povědomý výraz „pinta“) a my se jimi můžeme inspirovat. V mnoha kulturách dostávají mladé dívky svůj první šátek při oslavě příchodu menstruace a ten je pak doprovází celým životem. Nejen jako součást oděvu, ale právě i jako pomocník při péči o bříško, fyzickou i duševní harmonii, k udržení vitálního tepla v pánvi atd.

O způsobech použití tradičních šátků se můžete dozvědět například na stránkách Světlušky Hradilové nebo Aničky Kohutové (Anička natočila i instruktážní video). O úvazu Bengkung více detailů zde.

Zajímá vás tato tradice nebo prostě jen chcete vyzkoušet, jaké to je ulevit si v těhotenství při pocitu tíhy v bříšku, bolavých zádech nebo stydké kosti? Ráda byste využila rebozo u porodu nebo zavinovací šátek v době šestinedělí? Nabízím vám k zapůjčení ty své.

Údržba šátků

Šátky lze prát ručně nebo v pračce na jemný cyklus při 30 °C. Šátek vložte do povlaku na polštář, který ho ochrání před zatržením. Používejte prosím pouze ekologické prací gely (Yellow&Blue bez vůně nebo levandulový, seženete je v bezobalovém obchodě nebo čím dál častěji i v drogeriích), nepřidávejte aviváž, kyselinu citronovou/ocet, ani prostředky na skvrny. Aviváže a běžné prací prostředky s optickými rozjasňovači a dalšími složkami poškozují vlákna i barvy a mohou mít vliv na prokluzování šátku při navázání. Šetřeme společně i životní prostředí pro naše děti tím, že dáváme přednost rozložitelným pracím prostředkům, děkuji vám za to. Potřebujete-li šátek akutně vyprat a nemáte-li vhodný prací prostředek, doporučuji použít na praní jednorázově raději jen vodu. Šátek sušte volně rozložený ve tvaru IUUUI (ne v sušičce, ne na přímém slunci). Může se i opatrně vyžehlit na slabší stupeň.
Předem vám děkuji za šetrnou péči o šátky, prodloužíte tak jejich životnost a zachováte potřebné vlastnosti.

Upozornění

Při navrácení šátku je vám vyplacena zpět vaše záloha, od níž se odečítá půjčovné. V případě závady nebo poškození šátku je z kauce stržena přiměřená částka potřebná na opravu nebo odstranění závady. Nelze-li šátek uvést do původního stavu (roztržení nebo propálení šátku, nevypratelné skvrny nebo ztráta šátku atp.), kauce se nevrací. Běžné opotřebení není bráno jako závada.

Top