Jak si poradit bez dudlíku? Podrobný praktický průvodce

Rozhodli jste se pečovat o svého syna nebo dceru bez dudlíku? Ať už patříte k těm rodičům, kteří stojí o dlouhodobé a bezproblémové kojení, nebo si přejete u svých dětí snížit riziko křivých zubů a zánětů středního ucha, případně se vám prostě jen nezdá miminku či batoleti ucpávat pusinku a učit ho, že jeho potřeby místo nejbližších lidí naplňuje nějaká věc, čtěte dál. Chci vás ve vašem záměru podpořit a ujistit, že bez šidítka se dá obejít. Sepsala jsem pro vás několik nápadů a postupů, které se osvědčily nejen mně, ale i jiným rodičům. Přijdete-li ještě na něco dalšího, co vám připadalo užitečné, napište mi a ráda článek rozšířím, ať z vaší zkušenosti můžou čerpat i ostatní.

1Využívejte všech možností, které vám nabízí kojení. Kojení není jen krmení a dokáže miminku nasytit nejen bříško, ale i další potřeby. Dodává mu pocit bezpečí, lásky a blízkosti, snižuje hladinu stresových hormonů a dokonce díky β-endorfinům může navozovat pocity blaženosti. Kojte miminko bez obav i ve chvíli, kdy z vašeho pohledu už „nemůže mít hlad“, všechny ostatní potřeby jsou totiž stejně důležité a zasluhují si také pozornost. Kojení je součástí péče o dítě, a to jak doma, tak i mimo domov, pomáhá miminku cítit se dobře v různou denní i noční dobu i na různých místech.

2Buďte spolu. Malinké děti vnímají zejména čichem a hmatem a nedovedou zatím ještě poznat, že jsme je neopustili, i když jsme ve stejné místnosti a poodešli jsme sotva pár kroků. Potřebují nás cítit a vnímat náš dotek. A jedním z jejich jazyků lásky je právě fyzický kontakt – díky němu se cítí přijímány a milovány. Dopřejte si ho vrchovatě, chovejte své miminko, noste ho, objímejte, hlaďte, pusinkujte, nechte ho spinkat ve své blízkosti a vnímejte vzájemně svůj dech, můžete se naučit i základy masáží miminek, jestli chcete.

3Připomeňte miminku prostředí, na které je zvyklé z dělohy. Nechte ho jen v plence, kůží na kůži si ho přiviňte na svou holou hruď a pokud potřebujete, společně se přikryjte. Děťátko zase slyší ten důvěrně známý tlukot vašeho srdce, svým tělíčkem vnímá dotek vašeho těla, je mu příjemně teplo a vůně prsů a mateřského mléka mu připomíná starou známou vůni plodové vody. Tátové voní jinak, chlapsky, a někdy je potřeba si je nejdříve pěkně očichat, aby se ukázalo, že jsou na přitulení taky úplně skvělí! Začněte s tím už v prvních dnech. Spousta rodičů a dětí si užívá i společné koupání.

4Pamatujete, jak v době těhotenství děťátko přes den klimbalo, ale jakmile jste večer ulehla do postele, začalo tančit a dělat kotouly? Stejně jako jste ho předtím svou chůzí kolébala a houpala, můžete v tom pokračovat i teď po jeho narození. Pohyb, zvlášť ten monotónní, pomáhá děti zklidnit a nezřídka i uspat. Ať už je to chování za chůze, nošení po bytě „na tygříka“, rytmické houpání nahoru a dolů na gymnastickém míči nebo ve stoje s pohupováním v kolenou, v závěsné houpačce (hacce) nebo při nošení v šátku či nosítku. U některých dětí má stejný účinek i jízda kočárkem nebo autem (a co s těmi, které je nesnášejí, se dozvíte kousek níž). Některá miminka milují, když je pohyb svižnější nebo když se k němu přidá i broukání, prozpěvování, něžné „ššššš“ do ouška a poplácávání po zadečku.

5Pokud je miminko nespokojené z toho důvodu, že potřebuje vylučovat nebo ho trápí bříško, může být řešením mu nabídnout prs (kojení pomáhá dítěti se uvolnit a také povzbuzuje střevní peristaltiku), podržet ho v klubíčku nebo mu umožnit se vyprázdnit bez plenky (určitě se vám už někdy stalo, že miminko na tuhle chvilku čekalo a pěkně vás pokropilo nebo i přímo pokakalo ve chvíli, kdy bylo rozbalené) – k tomu se dá využít buď malá miska, nočníček nebo i přebalovací podložka, nad kterými se děťátko podrží, vykoná potřebu, vyjde přebytečný vzduch a je zase dobře. Některým dětem ulevuje i poloha „na tygříka“ nebo břichem na břicho u některého z rodičů.

6V době, kdy se děti začínají zajímat o okolní svět, může být fajn zábavou i lehká hračka do ručičky, hrazdička, společné lumpačení, povídání, říkadla a popěvky, hudební nástroje, hraní s maňásky, prohlídka bytu a jeho okolí, zkoumání přírody. Pozorování starších sourozenců při hře nebo mámy/táty při domácích činnostech (například z šátku nebo učicí věže) taky někdy zafunguje jako lákavá aktivita. Vždycky vnímejte, jak vaše děťátko na tyto věci reaguje. Ve chvíli, kdy je už příliš rozdováděné nebo odvrací hlavičku, je nejvyšší čas skončit a dopřát si zase nějakou klidnější činnost nebo odpočinek. Zvlášť u těch nejmenších většinou platí, že méně je více.

7Ty děti, které už dostávají normální jídlo, se dokážou velice nadchnout i pro kousek zeleniny, ovoce nebo křupku. Dospělý na dítě dohlíží, ale zároveň mu dopřává radost svobodně se s dobrotou seznámit, ožužlat ji, pomačkat v ručičce nebo důkladně ozdobit tričko či podlahu (pokud se při té představě necítíte úplně nejlíp, docela podstatnou vychytávkou je buď potomka svléknout nebo využít pláštěnko-bryndák, igelitový ubrus, vlhčené ubrousky, resp. klasickou namočenou žínku a v případě kalamity pak sprchu a mop 🙂). Syrová oloupaná mrkev může posloužit i jako kousátko v období růstu zoubků (některým dětem vyhovuje, je-li vychlazená z lednice).

Jedním z nejdůležitějších pravidel je snažit se pláči nebo nespokojenosti předejít. Ne vždycky se to povede, může být ale užitečné si osvojit některé postupy, které nezřídka množství pláče sníží. Například se nezdržovat po probuzení přebalováním a jít rovnou kojit, nezahlcovat miminko podněty (celý den puštěná televize, velké množství návštěv, parfémy, obchodní centra, ale i snaha si s miminkem hrát nebo ho vzdělávat v době, kdy už by spíš potřebovalo spinkat), nenatahovat uměle intervaly mezi jednotlivými spánky nebo krmeními, všímat si signálů a řeči těla, kterými s námi dítě komunikuje a které, pokud k nim budeme vnímaví, budeme s čím dál větší jistotou rozeznávat.

Ale co když…

Chce být často u prsu a mám pocit, že si ze mě „dělá dudlík“?
✔ Pokud jste se s laktační poradkyní ujistily, že miminko získává dostatek mléka, nemusíte se znepokojovat tím, že chce sát často.
✔ Mateřské mléko je dobře stravitelné, je tedy logické, že pro mnohé děti je dvou- nebo tříhodinový interval příliš dlouhý a že potřebují kojit častěji.
✔ Děti si kojením a kontaktem kůže na kůži naplňují mnoho potřeb a podporují mnoho fyziologických funkcí – zahánějí hlad a žízeň, regulují svou teplotu, dýchání, srdeční činnost, hladinu cukru v krvi a dokonce vstřebávání živin ve střevě, získávají pocit bezpečí, zmírňují nepohodu nebo bolest a v neposlední řadě prohlubují vztah s maminkou. Je pro ně důležité, aby ke kojení dostaly tolik příležitostí, kolik potřebují.
✔ V době, kdy začínají růst zoubky, pomáhá kojení masírovat dásničky a ulevovat od nepříjemných pocitů. Může se stát, že v tomto období dítě několik dní odmítá normální jídlo, které už předtím rádo jedlo, a že vyžaduje jedině kojení. Je to běžné.
✔ V druhém půlroce života, kdy se přes den dítě začíná oddalovat od rodičů, více se pohybovat a prozkoumávat vše zajímavé, potřebuje v noci (kdy nic neodpoutává jeho pozornost) obvykle mnohem více ujišťování, že je máma stále po ruce a nikam nezmizela. Tohoto ujištění se mu nejsnáze dostává právě prostřednictvím kojení a spaní v blízkosti rodičů.
✔ Během prvních dvou let se raketově rozvíjí mozek a zraje celá nervová soustava. Kojení je důležitou součástí, která toto vyzrávání podporuje, a dítě ho potřebuje i z tohoto vývojového důvodu.
✔ U kojeného miminka nemusíte mít obavu z přejídání, děti se rychle naučí si množství mléka regulovat a je vhodné jim do toho nezasahovat. Občasné ublinknutí není důvodem k obavám, pokud je vše ze zdravotního hlediska v pořádku – stává se to dokonce i u dětí, které přijímají mléka nedostatek, z ublinknutí nebo škytavky se nedá s jistotou určit, kolik mléka miminko vypilo.
✔ Dudlík byl, je a bude náhražka. Náhražka prsu. Navíc nedokonalá a s mnoha mouchami (učí dítě nevhodnému přisátí, malému otvírání pusinky, zapojování jiných svalů a jiné práci jazyka, než jsou potřeba při kojení, má negativní vliv na vývoj ústní dutiny, čelisti a zubů, zvyšuje riziko zánětů středouší, moučnivky, neprospívání, bojkotů, ucpaných mlékovodů, zánětů prsu, bolestivých bradavek, předčasného odstavení a všech rizik s tím spojených…) Z logiky věci a pohledu na to, co je tady vlastně ta náhražka čeho, tedy není možné, aby maminka „sloužila dítěti místo dudlíku“, „dělala mu dudlík“. Maminka je maminka a je tím, co dítě potřebuje. Šidítko bylo vynalezeno k ošizení, jak ostatně hezky dokládá i jeho název. Často pouze zakryje to, co miminko chtělo sdělit, aniž by šlo k podstatě věci.

Rozpláče se při položení do postýlky?
✔ Neodkládejte miminko, dokud neusne opravdu tvrdě (což může trvat i dvacet minut nebo déle). Při pokládání do postýlky postupujte pomalu a ležící miminko svýma rukama ještě na chvíli obejměte a dejte mu tak najevo, že může pokračovat ve spánku.
✔ Využijte kojení vleže a když miminko tvrdě usne, opatrně vstaňte, aniž byste ho přenášela. Zajistěte, aby nemohlo spadnout, a dejte stranou polštáře nebo další měkké předměty, které nejsou pro malá miminka vhodné.
✔ Nechte miminko po nakojení u sebe, neodkládejte ho a odpočiňte si spolu.
✔ Kojte v šátku a když miminko usne, využijte volné ruce k něčemu, co potřebujete udělat v domácnosti, nebo si sedněte na míč, pohupujte se a pusťte si do sluchátek něco příjemného, případně sáhněte po knížce.

Nemůže večer usnout a dlouho pláče?
✔ Zkuste uspávat dříve. Klidně vynechte večerní koupání a pusťte se do uspávání už ve chvíli, kdy je miminko zklidněné, příjemně naladěné a ještě nevypadá unaveně, nezačalo poplakávat nebo přímo křičet (to všechno jsou pozdní signály, že už mělo spát).
✔ K uspávání můžete využít kojení (bez ohledu na to, že jste naposledy kojila před deseti minutami), nošení v náruči, šátku nebo nosítku, houpání na balónu, kombinaci tohoto všeho, hacku, přitulení, nebo i příjemnou večerní procházku s kočárkem, má-li ji vaše dítě rádo.
✔ Pokuste se předejít tomu, aby vaše miminko mělo přes den příliš mnoho podnětů.
✔ Často platí, že spánek dělá spánek. Když se podaří přes den pěkný rytmus spaní a bdění, může být i večer klidnější. Nechat miminko záměrně vzhůru s představou, že pak z únavy lépe usne, mívá spíš opačný efekt – dítě je přetažené a nedaří se mu zabrat.
✔ Dělají-li vám starosti další otázky související se spánkem, mnohé odpovědi lze nalézt na stránkách Prosím spinkej nebo v knížce S láskou o dětském spánku (kterou pro vás mám i v půjčovně).

Nesnáší kočárek?
✔ Může se stát, že vaše miminko nebude mít kočárek zrovna v oblibě. Děti jsou od přírody nošenci podobně jako jiní primáti, je pro ně tedy přirozené být hlavně u mámy na těle a pohybovat se spolu s ní (vzpomeňte na malá opičátka, jak se drží matky za srst – a neznamená to, že se rozmazlí a nikdy se neosamostatní, v ten pravý čas se zhoupnou na lijáně a tradá, mámo, nazdar). Je vlastně pochopitelné, že si o vynálezu kočárku mnohá lidská mláďata myslí své.
✔ Nezoufejte, nebývá to tak natrvalo a v době, kdy děti začínají sedět, často díky výhledu a možnosti žmoulat za jízdy svačinky nebo rachtat hračkou, už vezmou na milost alespoň sporťák.
✔ Do té doby se dá vypomáhat si nějakým vhodným prostředkem na nošení dětí nebo nelze-li se bez kočárku obejít, zkusit do něj miminko ukládat ve chvíli, kdy je příjemně ospalé či přímo spící. Je možné, že vaše miminko bude vyžadovat, aby se i v době spánku kočárek pořád pohyboval – máme to tak v sobě biologicky naprogramované a neznamená to, že je něco špatně.
✔ U miminek, která si již ráda hrají v poloze na bříšku, někdy pomůže jízda v podobné pozici. Mnohé kočárky umožňují rozepnutí stříšky a dítě se může zabavit jak zkoumáním hračky, tak pozorováním cesty. Nebývá to na dlouhé hodiny, spíš minuty nebo čtvrthodinku, ale i to se někdy počítá.
✔ Mnozí rodiče kombinují kočárkování a nošení přesně podle toho, co vyhovuje jim a jejich dítěti. Když vyrazí s kočárkem, mívají dole v košíku i něco na nošení miminka a někdy je tím pádem můžete potkat s dítětem na těle, zatímco v kočárku jede nákup.
✔ Je úplně v pořádku miminko při pláči z kočárku vyndat a pochovat či ho nést na rukou. Nereagování na pláč dítěte není dobrý nápad.

Pláče při koupání?
✔ Může to být tím, že už je hladové (koupete před kojením?) a nebo příliš unavené, může mít také nepříjemné vzpomínky na některou jinou svou zkušenost s vodou. Může mu vadit svlékání nebo oblékání, může mu být chladno.
✔ Načasování koupele nemusí být pevně dané, můžete si zvolit chvíli, která miminku bude vyhovovat nejvíc. Není povinností koupat miminko každý den v 18 hodin, aby v 19 spalo (kdo jste vyzkoušel, pravděpodobně tušíte, že splnit tenhle cíl je něco jako zdolat pevnost Boyard). Neostýchejte se udělat si lázně třeba ve tři odpoledne, pokud na to zrovna bude nálada. 😉
✔ V místnosti můžete zatopit na příjemnou teplotu nebo dokonce miminko do vody ponořit zakryté od ramínek dolů látkovou plenou a teprve postupně ji uvolňovat, případně položit miminku mokrou teplou plenku na bříško a hrudník, aby ho hřála shora.
✔ Nemusíte striktně držet miminko hlady, jsou ženy, které s klidem kojí i před koupáním a po něm ještě jednou pěkně na usnutí.
✔ Máte-li pocit, že nic nefunguje a z vaničky se stal úhlavní nepřítel, stál by za zkoušku koupací kyblík (který opět připomíná miminku prostředí v děloze) a nebo společná koupel, kde můžete vytáhnout hned několik trumfů z rukávu – uklidňovat miminko svou blízkostí a nabídnout mu prs i v průběhu koupání (máte-li obavy, jak to sama zvládnete, je fajn poprosit partnera, aby vám miminko do vany podal a po vykoupání ho zase převzal a zachumlal do osušky).
✔ Pro někoho je řešením miminko místo koupání raději jen omývat na podložce nebo v umyvadle a umožnit mu postupné zvykání.

Pláče v autosedačce?
✔ Zkontrolovat, zda je mu pohodlná a někde ho něco netlačí.
✔ Načasovat jízdu na dobu spánku.
✔ Nakojit před odjezdem, uložit miminko do autosedačky a několikrát s ním pohybovat nahoru a dolů („výtah“) nebo sedačku přicvaknout na podvozek od kočárku a chvilku s ním jezdit.
✔ Nakojit před odjezdem, donést miminko k autu v náručí nebo nosítku a do autosedačky ho ukládat až po nastartování, kdy už vrní motor.
✔ Ukládat miminko do autosedačky v době, kdy spinká. Jestliže se při přendávání vzbudí, je možné mu přímo v autosedačce nabídnout prs (a to jak doma, tak v autě ještě před tím, než vyjedete. Kojit za jízdy odborníci na dopravní bezpečnost nedoporučují.)
✔ V případě, že se vzbudí nebo začne plakat v průběhu jízdy, zastavit na nejbližším parkovišti/odpočívadle, nakojit (lze to i bez vyndávání ze sedačky, některým dětem však prospěje protažení, to musíte vyzkoušet) a ve vhodnou chvíli pokračovat dál. Někdy to znamená, že rodiče dělají více přestávek, než jak byli dříve zvyklí. Tak to s dětmi bývá, koneckonců i s těmi staršími. 🙂
✔ Dítě oblékat přiměřeně, nenechat ho v autě přehřívat.
✔ U starších dětí použít k rozptýlení hračky (trhákem bývají zvukové nebo jiné interaktivní, někdy ovšem zaujmou i věci běžné potřeby, např. poloprázdná malá PET lahev s vodou) nebo křupky, které mohou žmoulat.
✔ Někdy je možné místo auta zvolit MHD nebo vlak.

Nemám tušení, jak zvládat péči o miminko i staršího sourozence zároveň?
✔ Předně velká poklona před všemi mámami, které se snaží balancovat mezi potřebami všech svých dětí. Zejména ze začátku, než se v tom naučíme chodit, nám to může připadat jako nezvladatelná disciplína. Věřte mi, máme nebo měly jsme to tak úplně všechny ♥️ Po narození druhého miminka nás někdy zaskočí výčitky svědomí, slzy i zoufalost z toho, že se nedokážeme rozdvojit a dát oběma dětem tolik, kolik bychom si představovaly.
✔ V prvních dnech a týdnech (a vlastně i kdykoliv potom) může hodně odlehčit, pokud se do péče o děti zapojuje i někdo další z rodiny. Může převzít přebalování, koupání, převlékání a někdy i uspávání miminka, se starším se proběhnout po hřišti nebo si pohrát s hračkami, pomoci mu s jídlem či s čímkoliv dalším.
✔ Jste-li doma s dětmi sama, jako první zkuste zahodit představy o tom, co vše by měla stíhat ideální matka 😊 Není v silách žádného člověka skloubit péči o dvě či více dětí s vařením, nákupy, úklidem a další prací kolem domu. Když o to budeme usilovat, bude nás to stát spoustu sil a s výsledkem stejně nebudeme spokojené. Důležité je držet se pár základních minimalistických pravidel a co snese odkladu, to odložit na později.
✔ Malá miminka během dne i noci většinou prostřídávají různě dlouhé spánky s kojením a dobře jim bývá přímo u mámy. Větší děti zase potřebují více zábavy, chtějí nám pomáhat, povídat si, něco vytvářet společně. V prvních dnech, kdy nám může být nejpříjemnější odpočívat vleže, poslouží jako fajn místo manželská postel nebo rozložený gauč, kam si nanosíme hračky, hry, knížky a při kojení nebo uspávání miminka zároveň můžeme trávit čas i se starším sourozencem. Chceme-li být více v pohybu nejen doma, ale i venku, nepostradatelným pomocníkem jsou nosicí pomůcky, které dopřejí miminku naši blízkost a současně uvolní ruce pro brášku nebo ségru.
✔ Není selháním, pokud jde naše dítě na hřiště v bačkůrkách nebo nevyžehleném tričku. Není selháním ani to, když k obědu ohřejeme pizzu z mrazáku nebo pustíme pohádku na tabletu, protože jsme už prostě na pokraji sil. Každý den přináší něco nového a my se tím snažíme proplouvat tak nejlíp, jak umíme.

Potřebuji, aby miminko chvilku pohlídala jiná osoba?
✔ Ačkoliv to tak nevypadá, někdy bývá nejsnazší miminko vzít s sebou (v tomhle je vynikajícím pomocníkem šátek nebo nosítko, které umožní zajít společně jak na úřad, tak na kontrolu k zubaři nebo za kulturou – a v situacích, kdy by se navázání miminka zdálo neproveditelné nebo jste se na to necítila, může být praktické poprosit o doprovod někoho blízkého, kdo se bude s dítětem držet opodál a v případě potřeby ho přinese na kojení). V některých chvílích není ale možná žádná z těchto variant a pak je dobré mít promyšlený jiný postup.
✔ Je-li vám ta myšlenka blízká, může vaše děťátko nakojit a opečovat i jiná, vámi zvolená žena. Pomáhají si takto sestry, švagrové, kamarádky…
✔ Miminko může odstříkaným mlékem nakrmit jeho tatínek, někdo další z rodiny nebo přátel, případně najatá chůva. K takovému krmení se nepoužívá lahev ani stříkačka, nejvhodnější pomůckou je lžička nebo kalíšek. Dítě, které již konzumuje i běžné jídlo, se může stravovat tak, jak je zvyklé – lžičkou nebo ručičkou – a tekutiny v podobě vody nebo neslazeného čaje pít z obyčejného hrnečku, skleničky nebo kelímku. V situaci, kdy se miminko přechodnou dobu nemůže kojit, je důležité znát a mít po ruce možnosti, jak ho uspat, uklidnit nebo rozptýlit, než se zase bude moci přisát k prsu. V podstatě je možné využít většinu variant, které zmiňuji v tomto článku, eventuelně jejich kombinaci.

Mám strach, že si bez dudlíku začne cucat palec?
✔ U cucání palce platí jedna důležitá věc – nejlepší je mu předejít. Miminko cucáním palečku dává najevo, že ještě potřebuje sát. Pokud nedostane prs, hledá nějakou náhradu (a někdy pak tuto náhradu začne před prsem i upřednostňovat).
✔ Děti pusinkou zkoumají hračky a svět kolem sebe, někdy si ze zvědavosti ochutnají i pěstičku nebo dokonce prsty na nožičce. To je normální součást vývoje. Pokud si však v prvních týdnech, měsících nebo kdykoliv později všimnete, že vaše miminko vyhledává paleček nebo jiný prst k tomu, aby ho cíleně sálo na usnutí nebo zklidnění, pravděpodobně potřebuje trávit více času na prsu nebo nějakým způsobem upravit kojení. Pokuste se tyto projevy co nejdříve konzultovat s laktační poradkyní. Podchytí-li se v začátku, je velká šance předejít pozdější závislosti na dumlání palce.
✔ Můžete mít pocit, že už je napapané, a zdráháte se znovu kojit. Nemusíte váhat ani přemýšlet nad tím, proč to tak je. Prs je prostě pro dítě v počátku jeho života středobodem vesmíru, pomáhá mu nasytit bříško, ulevit při bolesti, usnout, rozvíjet mozek, dává mu pocit lásky a bezpečí. Je v pořádku kojit miminko často. Nasycením potřeby sání na prsu potom odpadá nutnost uklidňovat se cucáním palečku.

Je na dudlík zvyklé a neumíme si to bez něj představit?
✔ Prvních několik dní může být náročnějších, zvlášť pokud jste na dudlík spoléhali jako na první volbu a zatím jste nezkoušeli miminko utišit jinak.
✔ Vyplatí se vybrat si z výše uvedených možností to, co vám je blízké (nejlépe několik variant), a pokusit se dudlík odstranit.
✔ Hodně rodičů se shoduje, že nejtěžší jsou první 3 dny a pak už bývá situace o dost klidnější.

Moje miminko není kojené a mám mnohem méně možností, jak ho uspat a udržet v dobré náladě?
✔ Jste-li tomu nakloněna, může být jednou z cest pokusit se o návrat ke kojení nebo k částečnému kojení.
✔ Není-li kojení možné nebo jste-li rozhodnuta nekojit, i vy si můžete v tomto článku najít mnohé nástroje, které lze použít právě u vašeho miminka. Neváhejte jich zkombinovat i několik najednou.
✔ Stejně jako kojené děti, i ty nekojené potřebují vrchovaté množství pozornosti a blízkosti. I vy můžete své miminko krmit v kontaktu kůže na kůži, v šátku, v náruči. Různé držáky na lahve a další vynálezy, které umožňují bezdotykové a bezkontaktní krmení, možná dopřejí rodiči minutku času, kdy děťátko polyká potravu bez nutnosti asistence, ale obírají vás o hezkou společnou chvilku, pohledy do očí a příležitost zase o něco prohloubit vzájemné napojení a porozumění.
✔ Rodiče, kteří mají své děti hodně u sebe, mají mnohem lepší šanci se naučit rozeznávat i ty nejjemnější signály a řeč těla, které jim napoví, co dítě v daný okamžik asi potřebuje. Toho je skvělé využít, může to život s miminkem výrazně usnadnit. Často se tak dozvíte mnohem víc a mnohem dřív, což vám dává možnost rychleji a efektivněji zareagovat. Předcházet únavě nebo nespokojenosti nebo je podchytit v samotném začátku je snazší, než tišit pozdní známky, kdy miminko usilovně pláče.

Máte-li náročné miminko, může vám pomoci informace, že většinu z uvedených bodů lze i kombinovat (například navázat miminko v kontaktu kůže na kůži do šátku, nabídnout mu prs a houpat se s ním na míči nebo se procházet a pohupovat v kolenou, u toho ho hladit po zádíčkách nebo šeptat uklidňující zvuky. Vím, že to takhle na „papíře“ zní asi úplně bláznivě a složitě, ale my mámy jsme neuvěřitelně multifunkční stvoření a vlastně téměř nonstop děláme několik věcí najednou, aniž bychom si to uvědomovaly. Vůbec nepochybuji o tom, že právě i vy si najdete vlastní způsob a cestu, která se vám osvědčí.

Shrnutí na závěr

📌 Miminka mohou plakat z mnoha různých příčin. Nikdy nezkazíte nic tím, že si v hlavě krátce projdete všechno, co vás napadá, a ujistíte se, že miminko není v mokru, není mu chladno/horko, nemá těsné oblečení atp.
📌 Pláč je jedním z komunikačních prostředků a vždycky má nějaký důvod. Miminko nikdy nepláče proto, že si nás chce omotat kolem prstu. Chce nám prostě jenom něco říct a zatím to neumí jinak.
📌 Někdy se stane, že navzdory vší snaze ten důvod neodhalíme, miminko pláče a nám se zdá, že nic nezabírá. V takové chvíli je důležité nenechat miminko vyplakat o samotě, ale vzít ho do náruče a být s ním.
📌 Pláče-li miminko neobvykle silně, bolestivě nebo se vám prostě a jednoduše cokoliv nezdá a máte potřebu poradit se s lékařem, udělejte to.


Ze srdce děkuji své kolegyňce Petře Topinkové, která mi poskytla bohatou fotogalerii a pomohla tak čtenářům udělat si lepší představu, o čem v článku píšu. Další zdroje ilustračních obrázků: pixabay.com, soukromý archiv.

Top