Základní pravidla při nošení dětí v šátcích a nosítkách

Aby se vaše miminko cítilo při nošení bezpečně a pohodlně a aby bylo nošení pohodlné i pro vás, je dobré držet se pár základních zásad:

Výběru šátku nebo nosítka se vyplatí věnovat pozornost.
Šátek by měl být tkaný tak, aby splňoval všechny požadavky na nošení dětí (někdy se prodává i obšitá metráž, ta je však na nošení nevhodná). Nosítko vybírejme ergonomické, klokanky se nedoporučují. Materiály by měly být testovány na obsah škodlivin.

Miminko nosíme vždy čelem k sobě, nikdy ne od sebe.
Nošení čelem vpřed nutí dítě do záklonu, ruce volně visí a nemají oporu, tato poloha přináší i přemíru podnětů z okolí, před nimiž se miminko nemůže schovat (a pak hůře usíná nebo je neklidné či podrážděné).

Děťátko vážeme tak vysoko, abychom mu pohodlně mohli dát pusinku na hlavičku.

Šátek pečlivě dotahujeme. Když se předkloníme, neměl by se úvaz povolit.

Zádíčka jsou zakulacená ve tvaru písmene C.
Šátek bezpečně podpírá každý jednotlivý obratel, páteř nenese celou tíhu hlavičky, váha je rozložená. Nosítko by nemělo mít vyztuženou opěrku zad, která zakulacení neumožňuje.

Látka šátku nebo nosítka vede od kolínka ke kolínku, kolínka jsou výš než kyčle a nožičky tak vytváří pomyslné písmeno M. Pozice, v nichž dítě visí pouze za rozkrok (například v klokankách), nejsou vhodné pro vývoj kyčlí, neumožňují ani zakulacení zad. Obě patičky by měly být v přibližně stejné výšce. U dětí kmitajících nožkama (jako třeba moje dítě v okamžiku focení fotky č. 2) to snadno překontrolujete tak, že si svoje ruce položíte zespodu na chodidla dítěte nebo pohmatem či před zrcadlem překontrolujete výšku, v níž se nacházejí kolínka.

Miminko by se při nošení nemělo kácet doleva nebo doprava, obě ručičky by mělo mít v podobné pozici (například směrem k tvářičkám nebo u větších dětí můžete častěji pozorovat, že si ručičkama jakoby obejmou nosící osobu nebo si je dávají i směrem dolů – vždycky by ale obě měly být podobně, aby miminko nevychylovaly do jedné nebo druhé strany).

U menších dětí je nutné myslet na zajištění hlavičky – hlavička je opřena o hrudník nosící osoby, jako oporu lze použít složenou žínku nebo látkový kapesník, jenž založíme do šátku jako límec, případně se dá přizpůsobit úvaz a jistit hlavičku samotným šátkem. U nosítka jistíme hlavičku kapuckou.

Vždy dbáme na to, aby v šátku zůstal prostor pro přísun vzduchu k obličeji miminka a aby v něm děťátko nemělo hlavičku stlačenou do předklonu (to se stává zejména v úvazu „kolébka“, osobně se přikláním spíše k nošení ve vertikálních pozicích).

Nošení dětí je úžasným prostředkem, jak si být vzájemně více na blízku, jak podpořit kojení a spokojenost miminka a z čistě praktického pohledu může rodičům v mnohém usnadnit život. Pokud je vám sympatické a oceníte pomoc s prvními úvazy či budete mít zájem o zapůjčení šátku, ozvěte se. 😉 V Mladé Boleslavi aktivně funguje i komunita nosících maminek, které pořádají srazy a zkoušení šátků a nosítek, přidat se k nim můžete prostřednictvím facebookové skupiny Nosíme děti Mladoboleslavskem.

Top