Doplňky ke kojení

Kojení jako takové obvykle nevyžaduje žádnou velkou materiální výbavu. Co se vždy hodí dopředu, jsou informace – a proto v mé půjčovně najdete užitečný Praktický návod na kojení/dojčenie. Pokud by se stalo, že si budete chtít půjčit odsávačku, stříbrné kloboučky nebo váhu, i v takové situaci se na mě můžete obrátit.

Péče o odsávačku

Před použitím sterilizujte součásti, které přijdou do kontaktu s mlékem, v parním sterilizátoru nebo vyvařením. K čištění použijte houbičku a kartáč na lahve. Elektrický strojek nesterilizujte, udržujte v suchu, v případě nutnosti otřete zvenku navlhčeným hadříkem a osušte.

Péče o stříbrné kloboučky

Aby byla zachována jejich funkčnost, nesmí kloboučky přijít do styku s žádnými mastmi ani krémy, s genciánovou violetí ani extraktem z grepových semínek (proto je nutné vyhnout se po celý den veškerým prostředkům na ošetřování bradavek a vůbec tyto prostředky v době, kdy se pokoušíte hojit prsa pomocí kloboučků, nepoužívat). Kloboučky se rovněž nesmí umývat běžnými čistícími prostředky ani chemicky desinfikovat. K čištění použijte pastu z jedlé sody, soda je přiložena v krabičce, případně ji lze snadno dokoupit v obchodech s potravinami. Návod na použití kloboučků a jejich čištění naleznete zde.

Upozornění

Při zapůjčení obdržíte odsávačku i kloboučky vždy vysterilizované. Prosím berte však v úvahu, že se jedná o pomůcky, které slouží k půjčování dalším ženám a které tedy nemohou splňovat stejná kritéria jako nový, nepoužitý výrobek. Při navrácení zapůjčeného předmětu je vám vyplacena zpět vaše záloha, od níž se odečítá půjčovné. V případě závady nebo poškození předmětu je z kauce stržena přiměřená částka potřebná na opravu nebo odstranění závady. Nelze-li předmět opravit (nevratné zničení či ztráta atp.), kauce se nevrací. Běžné opotřebení není bráno jako závada.

Kojenecká váha slouží pouze k orientačnímu vážení, stejně jako jiné váhy může mít určitou odchylku. Doporučuji naučit se rozeznávat přímo z pití miminka, jak vydatně se kojí – neváhejte mě v tomto požádat o pomoc, případně se podívat na názorné videoukázky (vyhledejte video s názvem „Vypije moje bábätko dosť mlieka“ a další videa pod ním). Cítíte-li, že se přechodně bez váhy neobejdete, mívá větší vypovídací hodnotu vážení miminka méně často než při každém kojení (vážení před každým kojením a po něm s sebou nese vyšší míru nepřesnosti vzhledem k odchylkám vah a vylučování miminka, obtížně se také stanovuje, kdy jedno kojení končí a začíná, protože se často přelévá jedno v druhé a v neposlední řadě tento způsob vede i k narušování přirozeného rytmu spánku-kojení-spánku a k většímu stresu rodičů). V každém případě, kdy mají rodiče obavy, zda miminko dostatečně přibírá, doporučuji využít služeb laktační poradkyně a její komplexní podpory.

Top