Co mi o kojení řekne odsávačka nebo vážení před a po?

Každá maminka si přeje, aby její děťátko hezky rostlo a prospívalo. Přejí si to i zdravotníci, kteří dvojici matka-dítě doprovázejí v porodnici nebo pak v pediatrické ambulanci. S tím je úzce spjata otázka, kolik mléka má miminko vypít a jak vlastně poznat, že kojení pokryje jeho potřebu. A protože prsa nejsou průhledná, aby bylo vidět, kolik mléka jimi proteče, ani nemají žádné stupnice mililitrů jako lahve pro nekojené děti (což je ostatně jedině dobře 😀), mohou se nad kojením a příjmem mléka vznášet nejrůznější otazníky. Možná i vás někdy přepadla nejistota, jestli mléko vašemu miminku stačí. A možná jste se i vy setkala s některými z postupů, jež se tradičně doporučují pro posouzení tvorby mléka. Na některé z nich se spolu podíváme v tomto článku, abychom zjistili, které jsou nám k užitku a které ne.

Kolik mléka má miminko vlastně vypít?

Dnes na všechno existují vzorečky a asi vás nepřekvapí, že i na toto. 🙂 Nicméně pro praktický život s kojencem je taková věc potřeba asi jako znalost teorie relativity. Dokonce se ukazuje, že snaha posuzovat kojení jen podle čísel nezřídka vede spíš ke zbytečným potížím a rychlejšímu odstavení. Kojení je tak proměnlivé a tak individuální. Miminko není stroj, pokaždé pije jiné množství mléka, pokaždé jinak dlouho, mívá různé, nepravidelné přestávky mezi jednotlivými kojeními a málokdy to odpovídá nějakému výpočtu. Mnohem vhodnější a (věřte nebo ne) i jednodušší je nepočítat mililitry, ale naučit se posoudit příjem komplexně.

Poznám, že mám dost mléka, když zkusím použít odsávačku?

Nepoznáte. Odsávačky fungují jinak, než přisáté miminko. Některé ženy, i když kojí úspěšně třeba i několikáté dítě, odsají sotva pár kapek. Kromě toho prsa nejsou zásobárnou mléka, kterou bychom mohly do prázdna odsát a změřit množství. Mléko se dotváří a spouští průběžně na základě souhry mezi miminkem a jeho maminkou, uvolňuje se ve vlnách a odsávání nám toho o jeho tvorbě obvykle moc neprozradí.

Poznám, že mám dost mléka, když miminku po dokojení nabídnu ještě další mléko lahví a otestuji jeho zájem?

Nepoznáte. Miminka se kojí z mnoha důvodů a hlad je pouze jedním z nich. Mohou být napapaná do syta a přitom ještě jevit zájem o kojení čistě proto, že překonávají nějaké nepohodlí, potřebují usnout, upokojit se (krásné české slovo, vidíte tam ten původ?) a být s maminkou, jejíž přítomnost je ujišťuje o tom, že je všechno na světě v pořádku. Pokud jim v takový moment nabídneme lahev, většinou ji neodmítnou, tím se ale jen překryje jejich původní potřeba. O tom, zda při kojení přijalo miminko dost mléka, při dokrmení lahví nemáme šanci rozpoznat nic.

Poznám, že mám dost mléka, podle toho, jak se mi nalévají prsa?

Nepoznáte. V ideálním případě se prsa nenalévají vůbec a fungují jako továrna, která pracuje v režimu JUST-IN-TIME. 🙂 Miminko se přisaje, nervová zakončení vyšlou signál do mozku matky a díky souhře hormonů se spustí mléko. Není třeba, aby se v prsou sbíralo, hromadilo a prsa se nalévala. Dokonce je to nežádoucí – nalitý prs znamená, že se v uplynulých hodinách miminko pravděpodobně kojilo méně, než by mohlo. Pokud se nalévání opakuje častěji, může to vést k postupnému snížení tvorby mléka, protože tělo ženy vyhodnotí, že vyrábí víc, než je miminko schopné odebrat. Takže se nenechte znepokojit, pokud máte prsa měkká, je to tak v pořádku.

Poznám, že mám dost mléka, když budu miminko vážit před kojením a po něm?

Nepoznáte. Ačkoliv máme tendenci věřit přístrojům víc, než svému vlastnímu pozorování, vážení při každém kojení není spolehlivý způsob, jak vyhodnotit, kolik miminko vypilo.

🔹 Žádný přístroj není 100% přesný a některé váhy mají odchylku až v desítkách gramů, což zrovna u kojení může značně zkreslit realitu.
🔹 Těžko se vyhodnocuje vážení, které provádíme několikrát denně – miminka čůrají velmi často, ta nejmenší obvykle i několikrát za den kakají, občas si ublinknou a co pak vlastně znamenají navážená čísla, když do nich vstupuje tolik proměnných? Snadno se nám může stát, že mezi dvěma váženími půjde dítě i do minusu.
🔹 Miminka nepijí pravidelně po 3 hodinách stále stejný počet mililitrů. Ne vždy tedy zapadají do vypočteného vzorečku, který po nich vyžaduje například 60 ml 8x denně, jak jsme zmínili výše. Tyto vzorečky odrážejí pouze nepochopení toho, jak kojení ve skutečnosti vypadá. Důležité je pohledem na dítě rozpoznat, že pije. To docela snadno poznáte sama, nebo vás v tom nasměruje laktační poradkyně.
🔹 Zaměříme-li svou pozornost k nějakému přístroji, odvádí nás to jen k zapisování hodnot a mnohem méně vnímáme dítě samotné, které nám toho ale může sdělit o kojení podstatně víc.
🔹 Vážení před každým kojením a po něm je v mnoha případech obtížně proveditelné, protože jednou z funkcí kojení je i miminko uspat. Máme ho pak snad znovu budit? To nevypadá jako dobrý nápad.
🔹 A co vlastně je jedno kojení, když se malé děti někdy kojí doslova nonstop, střídají různě strany, občas si dají u prsu šlofíka a pak hned zase pijí? Je to pak jedno kojení nebo dvě? Nebo snad dvě a půl?
🔹 Proč rodiče přesvědčovat k něčemu, co má absolutně mizivou vypovídací hodnotu, naopak to spíš zasévá pochybnosti? „Navážila jsem jen 30 gramů, to je málo!“ Opravdu? Nevíme. To číslo je úplně vytržené z kontextu a nelze z něj rozpoznat o kojení jako celku vůbec nic. Navíc někdy se potíže s kojením vyskytnou i u dětí, které z počátku přibíraly excelentně a pily velké množství mléka – a tam nás může váha falešně uklidnit, pokud si nevšímáme signálů dítěte, které nám přitom jasně dává najevo, že potřebuje něco změnit. Říká nám váha něco o tom, jak se kojení daří nebo bude dařit v dalších dnech, týdnech a letech? Ne.
🔹 Ani u dětí, které neprospívají nebo je z nějakého důvodu nutné sledovat jejich vývoj s větší opatrností, nedává vážení před a po kojení smysl. Jestliže dětský lékař trvá na tom, aby rodiče miminko doma vážili, nebo si to přejí oni sami, je vhodnější zhodnotit přírůstky s větším než párminutovým nebo párhodinovým odstupem. Pokud pozorujeme kojení a dítě a umíme vyhodnotit, co vidíme, je to velmi spolehlivý zdroj informací. 

Tak jak tedy vlastně na to?

Nejspolehlivější způsob, jak poznat, že miminko vypilo dost mléka, je dívat se. Ne na váhu ani odsávačku, ale na dítě. Jak pije, jak se u kojení chová, jak se projevuje mezi kojeními. Jak čůrá a kaká. Jak spí.

✅ Miminko je při kojení spokojené, klidné, neodtahuje se, nekroutí, nepláče.
✅ Vidíme fáze jak aktivního pití, tak sání na uklidnění nebo uspání, které je také velmi důležité. Mrkněte na videoukázky na webu MAMILY, které vám to přehledně přiblíží.
✅ Miminko se o kojení hlásí samo, nepotřebuje budit. Tomu, aby miminka dávala najevo zájem o kojení, pomáhá kontakt kůže na kůži a blízkost maminky. Dudlíky a zavinovačky naopak zájem o kojení tlumí.
✅ Miminko nemá mezi kojeními každodenní příliš dlouhé, mnohahodinové intervaly.
✅ Miminko zhruba od 3-4. dne začíná více čůrat, po prvních několika dnech novorozenec a kojenec čůrá minimálně 6-8x za 24 hodin, moč je světlá, bez silnějšího zápachu nebo urátů (oranžových nebo červených zrníček).
✅ Ta nejmenší miminka několikrát za den kakají. Vynechává-li stolice u párdenního nebo pártýdenního miminka několik dní, může to znamenat, že potřebuje pít více mléka. U větších miminek někdy mezi kakáními pozorujeme delší přestávky a zde to většinou neznamená žádný problém, pokud je vše ostatní v pořádku.
✅ Na pravidelných kontrolách u dětského lékaře vidíte, že miminko dobře roste a prospívá i po psychomotorické stránce.

Top