Doprovod k porodu

Možná jste si všimli, že duly samy sebe někdy dělí do dvou skupin – porodních a poporodních 🙂 Coby poporodní dula podporuji rodiny už několik let. Nově jsem také absolventkou výcviku pro porodní duly a momentálně se připravuji na získání certifikátu u České asociace dul. Co to znamená? Úspěšně jsem ukončila prezenční studium a začínám doprovázet k prvním porodům. Nemohu zatím nabídnout dlouholetou zkušenost, setkáte se však u mě s nadšením, ochotou naslouchat a učit se, pokorou ke každému těhotenství a porodu a také s vysoce individuálním přístupem – do péče přijímám jen malé množství žen, abych se jim mohla plně věnovat.
K tomu, aby má podpora byla co nejkomplexnější, přispívají i další navštívené kurzy a vzdělání, o nichž se více dozvíte zde.

Péče duly spočívá v emoční, informační a praktické podpoře. Obvykle začíná několik měsíců před porodem a jejím základem je navázání důvěry mezi dulou, klientkou a její rodinou. K porodu pak díky tomu rodičku doprovází osoba, která zná její představy, přání i možné obavy a která tam je jen pro ni a jejího partnera. Posláním duly je stát rodině po boku a přistupovat s úctou a respektem k jejich potřebám. Dula nerozhoduje za své klienty ani nenahrazuje muže u porodu. Je oporou oběma rodičům a jejím přáním je, aby tímto životním obdobím prošli posíleni a s pocitem, že jej dobře zvládli.

Seznamovací schůzka

Pro těhotnou ženu a jejího partnera je především důležité, aby si se svou dulou padli vzájemně do oka. Proto srdečně zvu rodiče, kteří uvažují o mém doprovodu k porodu, buď na skupinová předporodní setkání, kde mě mohou poznat osobně, nebo se můžeme sejít a popovídat si o vašich představách individuálně. Úvodní schůzka klienty nijak nezavazuje k využití dalších služeb, stejně tak i dula se teprve seznamuje s přáními rodiny, termínem porodu a představou o místu porodu. Po této schůzce mají obě strany čas na rozmyšlenou, zda se rozhodnou pro vzájemnou spolupráci.

Domluvíme-li se na doprovodu, je vhodné se před porodem setkat vícekrát (doporučuji nejlépe alespoň 1-2 schůzky, může jich být samozřejmě i více podle vašich potřeb). V rámci těchto schůzek se zaměřujeme na vaše představy a očekávání, jak může být dula nápomocná vám a vašemu partnerovi, jak probíhá fyziologický porod a co potřebuje rodící žena, kdy vyrazit do porodnice, jaké pozice a úlevové prostředky lze využít, jak probíhají první hodiny po narození miminka a jak se připravit na kojení, šestinedělí a péči o miminko. Můžeme také společně projít váš porodní plán, pokud si jej budete chtít sestavit.

Uvažujete-li o využití homeopatik u porodu, doporučuji naplánovat ještě jednu samostatnou předporodní konzultaci čistě na toto téma.

Co vám mohu nabídnout

 • Laskavou podporu v průběhu vašeho těhotenství, porodu a v počátcích rodičovství.
 • Poctivou předporodní přípravu. Takovou, abyste i v situaci, kdy porodíte bez doprovodu duly, vy i váš partner věděli, co žena a miminko při porodu nejvíce potřebují, jak obvykle porod probíhá a jaké nefarmakologické možnosti se dají použít při zpracovávání kontrakcí.
 • Informační základnu. Jsou vám k dispozici všechny mé znalosti, stejně jako knihy z mé knihovničky.
 • Podporu vašich práv a kompetencí.
 • Respektování vašich přání. Dula neurčuje směr, kterým mají rodiče jít. Doprovází je na jejich jedinečné životní cestě, ať už si přejí porod bez jediného zásahu nebo porod s využitím farmakologických a medicínských prostředků.
 • Jako absolventka programu Optimal Maternal Positioning vás mohu naučit základní pohybové vzorce, pozice a cviky, kterými už v těhotenství podpoříte mobilitu pánve a snazší nasměrování miminka do porodních cest. Mnohé z nich lze využít i v průběhu porodu.
 • Přítomnost v průběhu porodu až do okamžiku, kdy se přesouváte s miminkem na pokoj a nebo domů (v případě ambulantního porodu a odchodu rovnou ze sálu).
 • Péči o vaše pohodlí. Dula je tu od toho, aby četla vaše přání – podepřela vás, pomohla vám najít co možná nejpohodlnější polohu, podala vám pití, když máte žízeň, otírala čelo, nahřívala nebo namasírovala bolavá záda, ale i tiše seděla stranou, když potřebujete klid sama pro sebe.
 • V rámci půjčovny vám může být k dispozici i stolička pro ženskou bylinou napářku, rebozo nebo zavinovací šátek, získáte u mě i informace, jak je použít.
 • Mohu být vaší prodlouženou rukou v komunikaci směrem ke zdravotníkům.
 • Tou nejdůležitější jednotkou při porodu je miminko, rodící žena a její partner. Poskytuji podporu všem třem, jsem součást týmu. Nenahrazuji otce u porodu, to ani nejde. Naopak mu předávám svoje vědomosti a zručnosti, aby je mohl jako opora své partnerky naplno využít. Citlivě reaguji na souhru rodičů a dovedu ustoupit do pozadí ve chvílích, kdy mě nepotřebují.
 • Doprovázím i ženy, které partnera u porodu mít nechtějí nebo nemohou.
 • Jako zkušená laktační poradkyně vám mohu být oporou u prvního kojení a samopřisátí miminka.
 • V případě plánovaného císařského řezu lze na přání sjednat i celodenní doprovod na nadstandardní pokoj (pokud nemocnice umožňuje okamžitý rooming-in) a pomoc s kojením a péčí o miminko.
 • Jednu poporodní návštěvu v porodnici nebo u vás doma zdarma.

Co nabídnout nemohu

 • Dula není zdravotník, nemůže tedy ženu vyšetřovat, vyhodnocovat její zdravotní stav, navrhovat medikaci, ošetřovat miminko nebo jiným způsobem nahrazovat zdravotní péči.
 • Doménou duly je citlivost, emoce, něha a pochopení, ne ostré lokty, svaly a souzení. Jejím cílem je, aby při porodu panoval klid, příjemná a bezpečná atmosféra. Nevyvolává konflikty a snaží se jim předcházet. Nemůže za rodiče rozhodovat o poskytnuté péči zdravotnického personálu. Může je ale povzbuzovat ke zjišťování informací a napomoci tomu, aby pro ně rozhodování bylo co nejsnazší.
 • Dula není tím, kdo by měl sepsat vaše porodní přání. Jen vy sama nejlépe víte, co je pro vás důležité. Proces sestavování porodního plánu vám pomůže ujasnit si priority, získat dodatečné informace a může přispět k vaší sebedůvěře a větší jistotě. Ráda vám budu nápomocná při konzultaci jednotlivých bodů tak, abyste s výsledkem byla co nejvíce spokojena a aby přispěl k usnadnění komunikace v porodnici.
 • Záruku toho, že porod proběhne zcela přirozeně bez jediného zásahu. Porod je proces, který, jak věřím, je souhrou mnoha okolností. Někdy může mít miminko důvod, proč se mu nechce otočit tak, jak bychom si představovali, proč s příchodem na svět nespěchá nebo proč se potřebuje narodit s medicínskou pomocí či dokonce císařským řezem.

Kam vás mohu doprovodit

 • Momentálně nabízím doprovod do porodnice v Mladé Boleslavi, po dohodě by mohl přicházet v úvahu ještě Nymburk nebo Neratovice (toto záleží na termínu porodu klientky a mých možnostech se vzdalovat mimo MB).
 • Mohu poskytnout i podporu u asistovaného porodu v domácím prostředí, kde je přítomen zdravotník (lékař/ka nebo porodní asistentka).

Co od vás budu v rámci certifikace potřebovat

Ráda bych vás poprosila o vyplnění dotazníku spokojenosti s mými službami, který potřebuji doložit k certifikační zkoušce. Jedná se o jeden list A4 s několika otázkami. Je možné jej zaslat přímo České asociaci dul – zcela anonymně.

Co znamená porodní pohotovost a proč je součástí mého ceníku rezervační a pohotovostní poplatek?

Nikdo dopředu neví, kdy přesně se miminko rozhodne přijít na svět. Dokonce se v legraci říká, že vypočtený termín porodu je dnem, kdy se vaše dítě nejspíš NENARODÍ. 🙂 Duly musí s touto nejistotou umět pracovat a včlenit ji do svého profesního i rodinného života. Proto potřebují pečlivě plánovat svou kapacitu a jakmile si u nich rezervuje doprovod k porodu určitý počet žen, další zájemkyně už odmítají. I tak se může někdy stát, že se dvě miminka s odlišným termínem nakonec rozhodnou narodit ve stejný den, ale můžete se spolehnout na to, že je pro mě důležité přijímat do své péče jen tolik žen, aby pravděpodobnost souběhu dvou porodů nebyla příliš vysoká. Po provedení rezervace si obsadím místo v kalendáři právě vámi. Rezervační poplatek je splatný na začátku spolupráce a je nevratný.

Od 38+0 do 42+0 týdne těhotenství držím své klientce porodní pohotovost. Jak probíhá a co díky ní získáváte?

 • Máte možnost se na mě telefonicky nebo prostřednictvím zpráv obracet se svými dotazy 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.
 • Nevzdaluji se nepřiměřeně daleko z místa bydliště, abych byla v dojezdové vzdálenosti. Odmítám vzdálenější pracovní nabídky, rodinné a další soukromé výjezdy plánuji pouze v okolí našeho města. Vyhýbám se alkoholu, abych vždy byla připravena řídit.
 • Mám nonstop zajištěno hlídání pro děti.
 • Jsem připravena zrušit svůj veškerý soukromý program i takové pracovní závazky, které to umožňují (např. svou konzultační činnost u jiné klientky) tak, aby mohla přibližně do 1 hodiny od vzájemné domluvy vyrazit k porodu.

Pohotovostní poplatek je splatný nejpozději do ukončeného 37. týdne těhotenství. Porodní pohotovost velkou měrou ovlivňuje chod celé rodiny, často s sebou nese i ušlý zisk v podobě odmítnutých konzultací nebo kompenzace a další vícenáklady, a proto je i on nevratný.

Top